0
Your Cart

Flanel ve Pamuklu Çarşaflar

Pazen ve pamuklu çarşaf tartışmasında, her şeyin iki ana faktöre bağlı olduğunu varsaymak kolaydır: rahat ve havalı.

Flanel çarşaflar – tıpkı en sevdiğiniz ekose flanel gömleğiniz gibi yumuşak, fırçalanmış malzemeden yapılmış kulağa davetkar bir şekilde sıcak ve rahat geliyor. 

Pamuklu çarşaflar ise akla pürüzsüz, serin konforu getirir. Lüks bir otelden bekleyeceğiniz gevrek beyaz çarşaflar gibiler.

Ancak uyku sırasında rahatınız için en iyi çarşafları satın alırken, rahat veya havalı arasında seçim yapmaktan biraz daha fazlası vardır. Pazen ve pamuklu çarşaflar arasındaki farklara daha derin bir bakış açısından açıklamaya çalışalım.

İki Kumaşın Hikayesi: Flanel ve Pamuk

“Pamuk flanel” terimini duymuş ve tüm flanellerin aynı zamanda pamuk olduğunu varsaymış olabilirsiniz. Ama bu durum her zaman böyle değil. Pamuklu çarşaflar her zaman pamuktur. Ancak pazen her zaman pamuk liflerinden yapılmaz. Farklılıklara daha yakından bakalım.

Flanel Nedir?

Flanel, gevşek dokunmuş liflerden hazırlanmış bir kumaş türüdür. Flanel çarşaflar genellikle pamuktan yapılır, ancak yün, elyaf karışımları veya polyester gibi sentetik elyaflardan da yapılabilir.

Pazene hafif bulanık dokusunu veren şey, “uyku yapma” adı verilen bir tekniktir. Dokunduktan sonra, ince lifleri yükseltmek için kumaş fırçalanır (her iki tarafta veya sadece bir tarafta). Pazen’e imza sıcaklığını ve yumuşaklığını veren şey, kestirme işlemidir.

Ekose desenler genellikle flanel giysilerle ilişkilendirilse de, flanel çarşaflar çeşitli düz renk ve baskılarda gelir.

Pamuk Nedir?

Pamuklu kumaş, pamuk bitkisinden gelen doğal liflerden yapılır. Pamuk bitkisinin “koza” adı verilen kabarık beyaz kısmı hasat edilir ve iplik haline getirilir. Bu iplik daha sonra kumaşa dokunur.

Pamuklu kumaş, sert ve dayanıklıdan lüks bir şekilde pürüzsüz ve yumuşak olana kadar her şey olabilir. Pamuklu kumaşın doku ve sıcaklık düzenleyici özellikleri, kullanılan pamuğun türüne ve nasıl dokunduğuna bağlı olarak değişir. Birazdan pamuk türleri ve dokumalar hakkında daha fazlasını öğreneceğiz.

Flanel Çarşaf Nedir?

Artık flanel kumaşın neyle ilgili olduğunu bildiğinize göre, daha spesifik olalım: flanel çarşaflar nedir?

Genellikle sadece bir tarafı (dışa bakan) fırçalanan flanel giysilerin aksine, flanel çarşafların oluşturduğu yumuşak, pelüş dokudan en iyi şekilde yararlanmak için neredeyse her zaman her iki tarafta da fırçalanır.

Yün, sıcak tutan flanel giysiler oluşturmak için kullanılsa da, genellikle çarşaflar için kullanılmaz. Çoğu pazen çarşaf pamuk, sentetik veya pamuk/sentetik karışımından yapılır. En kaliteli pazen çarşaflar – sadece yumuşak değil aynı zamanda dayanıklı olanlar – pamuktan üretilmiştir.

Aradığınız rahatlık ise, yüksek kaliteli pazen çarşafları yenmek zordur. Herhangi bir sentetik elyaf veya kimyasal olmadan size sıcaklık ve rahatlık sağlamak için %100 fırçalanmış organik pamuktan yapılmıştır.

Pamuklu Çarşaf Nedir?

Tüm pamuklu çarşaflar eşit dokunmazlar. Deneyiminizde iki faktör büyük bir fark yaratabilir bunlar ise kullanılan pamuk türü ve dokuma. türüdür.

Pamuk Çeşitleri

Birkaç farklı pamuk türü vardır ve aradaki farkı bilmek sadece tüy değil çarşaflarınızı önemli kılmak için kullanılan pamuk türü. 

Çok teknik olmadan, pamuk sınıflandırılır. Kısa kesikli lifler, güçlü oldukları ve az bakım gerektirdiği için kot ve flanel gibi şeyler için harikadır. Tel uzunluğu ne kadar uzun olursa, pamuğun hissi o kadar yumuşak ve ipeksi olur. 

  • Upland: Bu yaygın kısa lifli pamuk türü, “%100 pamuk” etiketli çoğu şeyin yapıldığı şeydir. Genellikle diğer pamuk türleri kadar yumuşak değildir.
  • Pima: Supima® bir Amerikan Pima pamuğudur. Olağanüstü yumuşak ve dayanıklı, aynı zamanda uygun fiyatlı uzun bir elyafa sahiptir.
  • Mısır : Aradığınız lüksse, Mısır pamuğu ekstra uzun elyaflı, en pürüzsüz, en yumuşak, en dayanıklı türdür. Gerçek anlaşma için daha fazla harcamayı bekleyin.

Pamuklu Örgü Çeşitleri

Çarşaflarınızın yapıldığı pamuğun kalitesi önemlidir, ancak dokuması da öyledir. Dokuyu, sağlamlığı ve yumuşaklığı etkiler. İşte çarşaflar için en yaygın örgülerden birkaçı:

  • Percale: Percale tabakaları düz bir dokuma ile yapılır – bir iplik üstte, bir altta. Finiş pürüzsüz ve net. Percale, sıcak havalar veya sıcak uyuyanlar için en uygunudur.
  • Saten: Saten çarşafları saten ile karıştırmayın – benzerdirler, ancak saten satenden daha parlak, daha ipeksi bir dokuya sahiptir. Bu pürüzsüz, lüks dokuma, serin havalar ve soğuk uyuyanlar için en iyi olan daha sıcak bir kumaş oluşturur.
  • Twill: Twill’s iki üzeri, iki altı örgü deseni kendine özgü diyagonal tasarımını yaratır. Dimi çarşaflar tipik olarak kırışmaya dayanıklı ve uygun fiyatlı olmasına rağmen, diğer dokumalarla yapılanlardan daha fazla çekme eğilimi gösterirler.

Flanel ve Pamuk Çarşaf Karşılaştırması

KULLANIM DURUMU Pazen Çarşaf Pamuk Çarşaf
Sıcaklık Kabarık dokusu sıcak tutar Pürüzsüz doku daha serin hissettirir ve yavaş ısınır
Soğutma Uyuyan doku vücut ısısını hapseder Nefes alabilen kumaş vücut ısısını serbest bırakır
Dayanıklılık Genel olarak dayanıklı kabul edilir Genel olarak dayanıklı kabul edilir
Nefes alabilirlik Nefes alabilir, ancak doku sıcaklığı hapseder Nefes alabilir ve sıcaklık yarısı kalır

Bir yanıt yazın

Sepet

Sepet Boş :(

Ara Toplam
₺0.00
0