0
Your Cart

Yatak Koruyucu Alez Nedir ve Satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yatağınızı seviyorsanız ve oldukça uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar bulunuyor. Bunlardan birincisi ve aslında en önemli sırada yer alan durumlardan birisi yatak koruyucu alez kullanmaktır.

Yatak Alezi (Yatak Koruyucu) Nedir?

Pek çok yatak koruyucu alez çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlere geçmeden önce ilk olarak yatak koruyucu alez nedir ve ne için kullanılır gibi sorularınıza cevap vermek istiyoruz.

Yatak alezi yatağınızda çeşitlü sürtünmeler ve hava akışı sonucunda oluşan deri, toz ve bakteri ve diğer zararlı oluşumların yatağınızın içine işlemesini ve zamanla sizin sağlığınızı etkilemesinden korunmak için kullanılan bir tür örtü çeşididir. Yatağınızın üzerinde oluşan her türlü oluşum sizin sağlığınız için bir sorun teşkil eder. Bu yüzden yatağımızı sürekli temiz tutmalıyız ve bu temizliğin en kolay yolu da yatağımızı sürekli alezlerle koruyup alezleri sık değiştirmekten geçmektedir. 

Yatak Alezi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kısaca tanımlamak gerekirse yatağınızın üst dokusunun üzerini korumak amacıyla kaplamak için kullanılan örtüdür. Yatağınızın iç yapısını korumak için kullanılır. Türlerine göre sıvı geçiren alezler ve sıvı geçirmeyen alezler bulunmaktadır. Yatağınızın kullanım ömrünü ve sağlık açısından bakteri tarzı oluşumları kesmenin ilk ve en önemli yolu alez kullanmaktan geçmektedir. 

Korumanın en önemli adımı ise temizliktir ve alezler çıkarılıp temizlenebilmesi sebebiyle oldukça konforlu bir gece uykusunda yardımcı olmaktadır. Temiz yatak sağlıktır ve kaliteli bir nefes ve oksijenin ilk kurallarındandır.

Yatak Alezi kullanmak sağlıklı mı?

Bu durum alezin dokuma yapısına göre değişiklik göstermektedir. Pamuk kullanılan alezler sağlıklıdır. Bu yüzden yatak alezi satın alırken dikkatli olmak oldukça önemlidir. Kötü ürün sürekli temas halinde olan sizler için sağlığınızı kaybetmenize neden olabilmektedir. 

Alez Çeşitleri Nelerdir?

Aslında pek çok alez türü ve çeşidi vardır. Bu çeşitlere detaylı bir anlatımda ele almadan önce Ülkemizde ana alez çeşitleri şu şekildedir;

 • Sıvı Geçiren Yatak koruyucu Alez,
 • Sıvı Geçirmeyen Yatak koruyucu Alez.

Sıvı geçiren alezler tamamen pamuk dokumadır ve oldukça sağlıklıdır. Sıvı geçirmeyen alezler ise üzeri pamuk altı membran kaplamadır. Kaliteli malzeme kullanıldığında sağlıklıdır. 

Alez alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Aslında alez almadan önce bilmeniz gereken ilk şey ise yatağınızın kesin ve net ölçüsüdür. 

Örneğin yan taraftaki resim görselinde çift kişilik bir yatağın ölçüsü bulunuyor. Yatak ölçüleri özel ölçü olarak ta karşınıza çıkabilir veya özel bir ölçü ile yatak yaptırabilirsiniz. Fakat ülkemizde ağırlıklı ölçüler ise şu şekilde olmaktadır.

Ülkemizdeki pek çok kaliteli yatak üreticisi yatak fiyatları kaç para diye soranlar için ilk olarak yatak ölçüsünün kaç olması gerektiğini sorabiliyorlar. Yeni bir yatak satın almayı düşünüyorsanız yatak ölçülerini mutlaka araştırın.

 

Ülkemizde standart ve özel üretim yatak ölçüleri nelerdir?

Tek kişilik yatak ölçüleri nelerdir?

 • 90 cm x 190 cm (standart)
 • 100 cm x 200 cm (standart)
 • 110 cm x 200 cm (özel)
 • 120 cm x 200 cm (özel)
 • 130 x 200 cm (özel)

Çift kişilik yatak ölçüleri nelerdir?

 • 140 cm x 200 cm (standart)
 • 150 cm x 200 cm (standart)
 • 160 cm x 200 cm (standart)
 • 170 cm x 200 cm (özel)
 • 180 cm x 200 cm (özel)
 • 190 cm x 200 cm (özel)
 • 200 cm x 200 cm (özel)
 • İstenilen ölçü (özel)

Pamuklu alez satın almak için sitemizdeki Yatak Alezleri bölümünü kullanabilirsiniz.

Stoklarımızdaki ölçüler ve ürünler şu şekildedir;

Yatak Alezi kaç para?

Yatak alezi fiyatları yatağınızın ölçüsüne, alezin üretilirken kullanılan materyallerine kalınlığına ve özelliğine göre fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

Sepet

Sepet Boş :(

Ara Toplam
₺0.00
0