0
Your Cart

Yastık Yıkamanın Doğru Ve Pratik Yolu Nedir?

Yastıklarınızı temiz ve iyi durumda tutmak için genellikle güneşte kurutabilirsiniz veya biraz kirliyse yapışan toz ve kiri çıkarmak için vurabilirsiniz ama her zaman bu yöntemler yeterli olmamaktadır.

Yastıkların da yılda en az bir kez yıkanması gerekir. Bunun nedeni, kullanım sırasında yastığın toz ve ölü deri hücreleri gibi çok fazla kirle maruz kalmasındandır.

Hatta zaman zaman yastık vücudun derisindeki teri ve yağı da emer. İçi nemliyse, yastığın üzerinde mantar ve bakteri olabilir.

Pekala, bir yastığı doğru şekilde temizlemek için yıkamadan önce yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır bunlar;

1. Yastığın hala iyi durumda olup olmadığını kontrol edin. İşin püf noktası, yastığı düzleştirin, böylece dolgu bir köşede birikmez. Yastığı ikiye katlayın, ardından çıkarın. Yastık eski haline dönerse hala iyi durumda demektir. Hala katlanırsa, dolguyu değiştirmeniz gerekebilir.

2. Yastığınız için dolgu türünü kontrol edin. Dakron, silikon, köpük veya kaz tüyü gibi farklı malzemeler farklı işlemler gerektirir.

3. Yastık etiketindeki bakım talimatlarını kontrol edin. Her yastık üreticisi genellikle dolgu malzemesine göre bakım ve yıkama talimatları ile birlikte gelir.

4. Yıkama sırasında yastık içeriğinin dökülmesine neden olabilecek delik olmadığından emin olun. Delikler veya yırtıklar varsa, yıkamadan önce yama yapın veya dikin.

Ardından yastıkları elde veya çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Köpükle doldurulmuş yastıklar en iyi şekilde elde yıkanırken, dakron, silikon veya kuş tüyü ile doldurulmuş yastıklar makinede yıkanabilir. Önemli olan ister lavabo ister çamaşır makinesi olsun kullandığınız yerin yastığı tamamen su içine batıracak kadar büyük olmasıdır.

Elde yıkama işlemi yapılıyorsa sıvı deterjan ve ılık su hazırlayın. Hafif bir sıvı deterjan kullanın ve çok fazla kullanmayın. Çok fazlaysa, deterjan kalıntılarını gidermek için birçok kez durulamanız gerekir. Ilık su küf ve bakterileri öldürmede yeterince yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki araç ve gereçler hazır olduktan sonra aşağıdaki adımlarla yıkamaya geçebilirsiniz:

1. Elde yıkıyorsanız, yastığı sıvı deterjanla karıştırılmış ılık suda yaklaşık 30 dakika bekletin. Ardından deterjan kalıntısının tamamen çıkması için en az üç kez yada yeteri kadar durulayın.

2. Çamaşır makinesi kullanıyorsanız, yastığın tamamen ılık suya daldırıldığından emin olun. Çamaşır makinesini en kısa döngüye (yaklaşık 10 dakika) ve düşük sıkma hızına ayarlayın. Yıkadıktan sonra iyice durulayın.

Nasıl yıkanacağının yanı sıra dikkat etmeniz gereken şey kurutma işleminin nasıl yapılacağıdır. İşte yastığı kurutmak için yapmanız gereken basit ve hızlı tüyolar:

1. Yastığı bastırarak sıkın. Yastığı bükerken sıkmayın çünkü orijinal şeklini değiştirebilir.

2. Yastığınızı kurutucuda kurutuyorsanız, yastık dolgusunu parçalamak için kurutucuya bir veya iki tenis topu gibi toplar ekleyebilirsiniz. Ama unutmayın, köpük yastıkları havada kurutun, kurutucuda kurutmayın!

3. Asarak Kurutabilirsiniz. Dakron veya silikon yastıklar için, dolgunun çözülmesini sağlamak için her saat başı sallayın. Ardından ters çevirin ve çamaşır ipine geri koyun.

4. Yastığın hem içinin hem de dışının tamamen kuru olduğundan emin olun. Hala nem bırakan yastıklar kolayca küflenmek için müsait olmaktadır.

Yastıklarınızı korumak için yastık alezi kullanabilirsiniz. Bunun için ise sitemizden yastık alezi satın alabilirsiniz

Kapitoneli Yastık Alezi

Bir yanıt yazın

Sepet

Sepet Boş :(

Ara Toplam
₺0.00
0